КНП ЛОР «Львівська обласна психіатрична лікарня « Заклад»

Час роботи: : цілодобово
  Телефон : 03241 66219

Будинок Комунального закладу Львівської обласної ради «Львівська обласна психіатрична лікарня «Заклад» є історичною пам’яткою. Його створення сягає глибини віків. А власне батьком цього проекту був величний чоловік – польський граф Станіслав Марцін Скарбек. Його рід походить з стародавньої родини герба Абданк.
Народився він 20 листопада 1780 року в містечку Обертин, поблизу Коломиї – на Станіславщині. Його мати – графиня Тереза після родів до тижня часу померла. За чотири роки – помер і батько, – Ян Скарбек. Виховала графа Станіслава Скарбека рідна тітка, графиня Юліанна Бельська.
В зрілих роках граф Станіслав Скарбек стає одним з найзаможніших магнатів Східної Галичини. Він отримує титул таємного радника, в 1818році нагороджується орденом Св. Стефана. А уславився граф Станіслав Скарбек, як меценат і фундатор театру у Львові. Крім цього він був спонсором будівництва церкви Св. Параскеви у с. Стільсько і церкви у с. Розвадів, церкви Св. Миколая у м. Миколаїв і т.д.
Наприкінці свого життя граф заложив Фундацію свого імені для побудови сиротинця. Той був збудований вже по смерті мецената в 1875році, поблизу с. Дроговижа на Миколаївщині. Тут жили і навчалися діти християнського походження (дві третини поляки і третина – українці – греко-католики) аж до 1939 року. В вересні 1939 року на східну територію Польщі ввійшла Червона армія. Всіх дітей і персонал сиротинця в Закладі – вигнали геть. Будову сиротинця зайняв кавалерійський полк. В літку 1941р. прийшли німецькі війська, і в будові сиротинця перебували радянські полонені.

З 1944року по 1954рік – тут знаходився табір для полонених німецьких солдатів, які будували цементний завод. З 1955р. по 1965р. – в будові знаходилась колонія для психохроніків. З осені 1965 р. на її базі була організована психіатрична лікарня.

Гейшев С.О.